Role i uprawnienia użytkowników w wordpressie

WordPress to system który posiada możliwość przydzielania wielu ról zarejestrowanym użytkownikom. Role przydają się głównie w wypadku kiedy stronę redaguje i zarządza kilka osób. Dzięki niej osoby nieuprawnione do edycji  nie wprowadzą zmian do których nie są upoważnione.

Dostępne na wordpressie role to: subskrybent, współpracownik, autor, redaktor i administrator. Rolą o największych  możliwościach jest administrator, a najmniejsze uprawnienia ma subskrybent.

Poniżej pokrótce opiszę podstawowe uprawnienia każdej roli:

  • Subskrybent (użytkownik) – zwykły użytkownik, który posiada login i hasło do panelu administracyjnego. Ma możliwość komentowania wpisów i zmiany danych swojego profilu po zalogowaniu.
  • Współpracownik (copywrighter) – użytkownik, który może dodawać szkice wpisów – może je zaakceptować i opublikować redaktor lub administrator. Współpracownik może edytować i kasować swoje wpisy zanim zostaną opublikowane.
  • Autor (twórca) – użytkownik który może dodawać i publikować własne wpisy, edytować je i usuwać – nawet po publikacji. Może też dodawać pliki multimedialne  i zamieszczać je w swoich wpisach.
  • Redaktor (moderator) – ten użytkownik może: publikować, edytować, usuwać wpisy – zarówno swoje jak i innych użytkowników. Ma także możliwość zarządzania kategoriami i tagami wpisów, edytowania i usuwania plików w bibliotece multimediów, zarządzania komentarzami oraz dodawania i publikowania podstron (stron).
  • Administrator (webmaster) – Konto z najwyższymi uprawnieniami. Użytkownik z tym statusem może zarówno zarządzać treściami (robić to, co redaktor) ale ma możliwość również zajmować się sprawami technicznymi – wykonywaniem aktualizacji, zarządzaniem użytkownikami, wtyczkami, zmiany w ustawieniach strony oraz motywu.
Uprawnienia poszczególnych ról użytkowników w WordPressie Ad
mini
stra
tor
Re
dak
tor
Au
tor
Współ
pra
cow
nik
Sub
Skry
bent
Przeglądanie wpisów innych użytkowników + + + + +
Dodawanie komentarzy + + + + +
Zmiana danych swojego profilu + + + + +
Przeglądanie komentarzy + + + +
Dodawanie nowych wpisów (do przeglądu) + + + +
Edytowanie i kasowanie własnych wpisów (przed publikacją) + + + +
Publikowanie własnych wpisów + + +
Edytowanie i kasowanie własnych wpisów (również po publikacji) + + +
Przeglądanie biblioteki mediów + + +
Wstawianie mediów do biblioteki i swoich wpisów + + +
Publikowanie wpisów innych użytkowników + +
Edytowanie u suwanie wpisów innych użytkowników + +
Edytowanie i usuwanie mediów z biblioteki + +
Dodawanie i edytowanie stron + +
Zarządzanie komentarzami + +
Zarządzanie tagami i kategoriami + +
Zmienianie ustawień strony +
Zmienianie wyglądu strony (np. motywu) +
Instalowanie i usuwanie wtyczek +
Zarządzanie użytkownikami +
Wykonywanie aktualizacji +

W WordPress’ie bez wtyczek nie mamy możliwości zmiany uprawnień poszczególnych ról oraz dodawania nowych – istnieją jednak wtyczki, które to umożliwiają. Ciekawą opcją są również dodatki pozwalające dla każdej roli osobno modyfikować elementy widoczne w menu – taką wtyczką jest np. Admin Menu Editor

One thought on “Role i uprawnienia użytkowników w wordpressie

  1. Dzięki za ten wpis! Nareszcie wiem jakie role nadać moim użytkownikom i jakie będą mieli uprawnienia żeby nie mogli zepsuć czegoś przypadkiem lub na złość! Szacun!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *