Jak ręcznie zainstalować wordpressa?

WordPress szczyci się 5-cio minutową instalacją

Nie oszukujmy się jednak – czas instalacji zależy głównie od umiejętności danego użytkownika.

 • Początkujący webmaster który zabiera się za to po raz pierwszy może założyć że zajmie mu to około 30 minut
 • Ktoś kto instalował WordPressa 3-5 razy potrzebuje na to zwykle około 5-7 minut

Ten wpis powstał z myślą o tych którzy chcą zainstalować swojego pierwszego WordPressa.

 

Część 1: Wymagania WordPressa:

 • Serwer / Hosting
  • Pierwszą rzeczą o którą musimy zadbać aby móc zainstalować WordPressa, jest serwer www, z obsługą PHP i MySQL. Dla obecnej wersji WP musimy spełnić poniższe wymagania:
   • PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej
   • MySQL w wersji 5.0.15 lub nowszej

Jeśli nie wiesz czy Twój serwer spełnia wymagania wystarczy że zapytasz o to administrację Twojego serwera – jeśli nie spełnia lub nie masz jeszcze serwera to zapraszamy się do zapoznania z naszą ofertą.

 

Część 2: Domena

 • Jeżeli posiadamy  serwer spełniający nasze wymagania, to potrzebujemy domeny (adresu naszej strony).

Dla osób które chcę kupić swoją domenę, polecamy skorzystanie z oferty najtanszedomeny.pl , pod względem przedłużania domen – jeśli planujemy posiadać stronę dłużej niż rok to ten operator okazuje się jednym z najlepszych na polskim rynku.

 

Część 3: Pobieranie i Instalacja

 • Pobieranie WordPressa: Pierwsze co musimy zrobić, to pobrać WP. TUTAJ znajduje się najnowsza wersja WordPressa – z tego linku pobieramy spakowane archiwum zawierające system wordpress gotowy do instalacji. Najlepiej pobrać go na pulpit, a następnie rozpakować. Większość użytkowników korzysta z Windowsa – akurat w nim mamy wbudowane narzędzie do rozpakowywania plików .zip, więc należy tylko kliknąć ściągnięty plik prawym przyciskiem myszy, a później wybrać opcję „Wyodrębnij wszystkie…” , jeśli używamy np. WinRar’a, WinZip’a, ew. FileZip’a, wtedy będziemy mieli opcję „Wypakuj tutaj”.
 • Kiedy mamy już wypakowane pliki WordPressa, należy je wysłać na serwer. Wybór klienta FTP oraz jego obsługę pozostawiamy do wyboru we własnym zakresie. W panelu administracyjnym naszego hostingu menedżer plików jest intuicyjny i pozwala dokonać tego w prosty sposób (pomijając już to że wordpressa można zainstalować w naszym panelu jednym kliknięciem) – można jednak to zrobić ręcznie poprzez dowolnie wybranego klienta FTP

 

Część 4: Połączenie z bazą danych

 • W katalogu z WordPressem mamy plik wp-config-sample.php…
  • Kopiujemy ten plik do siebie na dysk
  • zmieniamy mu nazwę na wp-config.php
  • Po drodze  trzeba wyposażyć się w jakiś edytor który obsługuje kodowanie UTF-8 bez BOM – zwykły notatnik z Windowsa nie wystarczy – polecam „Notepad ++
  • Edytujemy plik wp-config.php, w przypadku Notepad++ , wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na edytowany plik, i wybrać opcję Edit with Notepad++
  • W kodzie odszukujemy takie linijki:

/** Nazwa bazy danych, której używać ma WordPress */
define(‚DB_NAME’, ‚nazwa_bazy_danych’);

/** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL */
define(‚DB_USER’, ‚nazwa_uzytkownika’);

/** Hasło użytkownika bazy danych MySQL */
define(‚DB_PASSWORD’, ‚haslo’);

/** Nazwa hosta serwera MySQL */
define(‚DB_HOST’, ‚localhost’);

Edytujemy wyżej wymienione wartości wedle danych z naszego serwera. Nie wiesz co tam należy wpisać? Po wpisaniu danych otrzymujesz komunikat: „Error establishing a database connection” ? – Widocznie niezbyt ogarniasz – napisz do administratora swojego hostingu, poproś go o pomoc.

Z ważniejszych fragmentów kodu w pliku wp-config.php powinny zainteresować nas linijki dotyczące uwierzytelniania – wyglądają one domyślnie w ten sposób:

define(‚AUTH_KEY’, ‚wprowadz tutaj unikatowa fraze’);
define(‚SECURE_AUTH_KEY’, ‚wprowadz tutaj unikatowa fraze’);
define(‚LOGGED_IN_KEY’, ‚wprowadz tutaj unikatowa fraze’);
define(‚NONCE_KEY’, ‚wprowadz tutaj unikatowa fraze’);
define(‚AUTH_SALT’, ‚wprowadz tutaj unikatowa fraze’);
define(‚SECURE_AUTH_SALT’, ‚wprowadz tutaj unikatowa fraze’);
define(‚LOGGED_IN_SALT’, ‚wprowadz tutaj unikatowa fraze’);
define(‚NONCE_SALT’, ‚wprowadz tutaj unikatowa fraze’);

W zależności od wersji WP będą one wyglądały trochę inaczej. Starsze wersje tego systemu mają mniej kluczy, ten przykład jest wzięty z WordPressa w wersji 3.2.

Klucze należy uzupełnić swoimi unikatowymi ciągami znaków. Jeśli nie chcemy wymyślać ich samodzielnie, możemy w dowolnym generatorze do wp-config wygenerować kod, którego użyjemy  zamiast tego który jest domyślny.

 

Część 5: Prefiks

 • Ostatnie co nas powinno interesować to: $table_prefix = ‚wp_’; define(‚WPLANG’, ‚pl_PL’);

Pierwsza linijka to tzw. prefix bazy danych – jeżeli to jest nasz pierwszy WordPress, albo nie mamy pojęcia co to oznacza – zostawmy ten punkt bez zmian. Druga linijka definiuje język systemu (WordPressa) – jeśli chcemy korzystać z oryginalnej wersji (angielskiej), kasujemy z linijki pl_PL, a jeśli chcemy aby WordPress był przetłumaczony na polski, stała WPLANG powinna wyglądać tak jak domyślnie.

 

Część 6: Zakończenie

 • Na sam koniec upewniamy się że używamy poprawnego kodowania
  W tym celu klikamy u góry w menu w Format, i tam powinna być zaznaczona opcja – UTF-8 bez BOM. Jeżeli jest zaznaczone co innego, to zaraz to zmienimy, ale wpierw szybki zabieg który pozwoli nam ustrzec nasze dane przed pojawianiem się krzaków:

  • – wracamy kursorem do kodu, następnie klikamy kombinację klawiszy ctrl + a, a potem ctrl + c ( czyli zaznacz wszystko, a potem kopiuj ),
  • wybieramy u góry Format i wybieramy poprawne formatowanie, po czym wracamy do kodu i tym razem klikamy ctrl + a, a potem ctrl + v ( czyli zaznacz wszystko oraz wklej ).
  • Na końcu zapisujemy zmiany, tutaj także można użyć skrótu ctrl + s.

Tak edytowany plik wp-config.php wysyłamy na serwer.

 

Część 7 (ostatnia) – Uruchomienie WordPressa

 • Ostatnim krokiem jest uruchomienie instalacji.
  W tym celu należy odpalić instalację poprzez wpisanie adresu strony w przeglądarce, w zależności czy pliki WordPressa wrzuciliśmy do głównego katalogu domeny, czy też do podkatalogu, adres powinien wyglądać tak:

http://www.nasza-domena.pl/wp-admin/install.php
http://www.nasza-domena.pl/wordpress/wp-admin/install.php

 

Po uruchomieniu instalacji postępujemy zgodnie z instrukcją, czyli podajemy takie informacje jak tytuł bloga czy login i hasło głównego konta administracyjnego.

Po szybkim przebrnięciu przez kreatora, możemy się w końcu zalogować do panelu administracyjnego naszego WordPressa 🙂

One thought on “Jak ręcznie zainstalować wordpressa?

 1. Ciekawy wpis! Myślę że każdemu przyda się wiedza na temat tego jak ręcznie zainstalować WP – mimo że w dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z instalatorów to w przypadkach ludzi chcących zainstalować wordpress na własnym serwerze lub u hostingodawcy który nie udostępnia opcji instalacji automatycznej – to bardzo przydatna informacja!

  A poza tym ciekawa strona – profesjonalna, ale zaglądając w dział „O mnie” widzę że autor podchodzi do tematu na pełnym ludzie – fajnie się zapowiada! POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *